Otwieramy szkołę w Syrii

Wczoraj rano w szkole pojawiły się dzieci mimo, że nie została ona jeszcze oficjalnie otwarta. Nikt nie kazał im przychodzić, ale one nie mogły się już doczekać i pojawiły się gotowe do nauki.

Szkołę organizujemy w miejscowości Rakka. Zaczęliśmy od uprzątnięcia gruzu zawalonych sąsiednich obiektów i remontu budynku. Kupiliśmy też używane ławki. Zatrudniani są teraz nauczyciele i pozostały personel (w sumie 10 osób). Ruszyła też rekrutacja uczniów (początkowo będzie 90 miejsc).

W Rakka, która opanowana było do niedawna przez ISIS, dzieci praktycznie nie miały możliwości pobierania nauki przez ponad trzy lata. W wyniku wojny miasto jest niemal całkowicie zrujnowane - aż 80% budynków jest zniszczonych. Przed wojną mieszkało tam 600 tys. osób, jednak liczba ta uległa podwojeniu gdy powstały pod miastem obozy dla tzw. uchodźców wewnętrznych (głównie z Aleppo i Dair Al-Zour). Teraz po wyzwoleniu miasta z rąk ISIS, w mieście i siedmiu sąsiadujących z miastem obozach pozostało jedynie 200 tys. osób. Rakka kontrolowana jest obecnie przez siły kurdyjskie YPD.

 

 

Przed wojną było tu 145 szkół. Teraz działa zaledwie 36 i to w bardzo ograniczonym zakresie. Większość z nich prowadzi tylko klasę dla najmłodszych, w których uczy się dzieci czytać i pisać. Dodatkowo w szkołach świadczona jest pomoc psychologiczna i odbywa się dystrybucja pomocy. Nie można więc mówić o prawdziwym programie edukacji.

Naszą ambicją jest, aby uruchomić szkołę, w której będzie pięć klas podstawowych z pełnym zintegrowanym programem edukacji. Podręczniki i sam program będą bazowały na dotychczas istniejącym w Syrii systemie nauczania. Zlikwidowany zostanie tylko przedmiot „Kaumia” [edukacja patriotyczna]. W celu jak największego odrobienia zaległości, starsze dzieci w każdym semestrze będą musiały przerobić materiał przewidziany dla całego roku szkolnego. Jeżeli będą na to środki, w kolejnych latach mogą być otwierane kolejne klasy.

 

Trudno jest pozyskać oryginalne podręczniki, dlatego początkowo używane będą kserokopie. Rozważaliśmy opcję wydrukowania podręczników w Turcji. Jednak, ze względu na ograniczenia eksportowe nałożone przez tureckie władze (embargo ma uderzyć w Kurdów) oraz ograniczenia importowe nałożone przez siły kurdyjskie, takie dostawy są niemożliwe.

W celu uruchomienia szkoły musieliśmy uzyskać zgodę władz miejskich i pełnomocnika ds. edukacji oraz sił kurdyjskich. Budynek, w którym znajduje się szkoła został wynajęty od osoby prywatnej. Ważne jest to, że udało się podpisać umowę najmu na dłuższy okres. Jest to istotne ze względu na ograniczoną obecnie liczbę budynków nadających się do tego celu – głównie ze względu na zniszczenia.

Otrzymaliśmy dużą pomoc w formie materiałów biurowych od japońskich organizacji. Jednak kontrolujące miasto kurdyjskie siły nie wyraziły zgody, aby dary z Japonii mogły stanowić wyposażenie naszej szkoły. Wynika to z ustalonej zasady, że tylko siły kurdyjskie kontrolujące Rakka uprawnione są do dystrybucji pomocy w mieście. W związku z tym te środki musieliśmy rozdystrybuować poza miejscowością Rakka.

Mamy nadzieję, że powstanie więcej szkół w okolicy. Niestety, w tej chwili poza naszą szkołą otwierana jest tylko jedna placówka, finansowana przez amerykańskie organizacje (na razie jednak powstanie w niej tylko jedna klasa).

Szkoła jest wspólnym projektem Fundacji Wolna Syria i naszej partnerskiej organizacji NAMA. Przedsięwzięcie to nie wymagało dużych nakładów. Przykładowo koszt wynajęcia budynku szkoły to wydatek rzędu 250 USD miesięcznie, a koszt  zatrudnienia jednego nauczyciela wynosi 150 USD. Wszystkie zaangażowane osoby z obu organizacji są wolontariuszami i nie są ponoszone w Polsce żadne koszty administracyjne związane z projektem. A mimo to, będzie to jedyna pięcioklasowa szkoła w Rakka, zapewniająca jednocześnie dzieciom wyprawkę szkolną i dożywianie. Całość środków pochodzi z datków zebranych w Polsce - są to kwoty wpłacane za pośrednictwem naszej strony.

Ta szkoła będzie polskim darem dla syryjskich dzieci, które pragną się uczyć i zapomnieć choćby na chwilę o wojnie.

 

www.polandinarabic.com نقل من الصفحة 

 

جاء الأطفال  يوم أمس الى  المدرسة ، رغم أنه لم يتم افتتاحها رسمياً بعد !

 

لم يطلب منهم أحد الحضور ، لكنهم لم يستطيعوا الانتظار وكانوا مستعدين لبدأ التعليم .

 

نقوم بـ تجهيز  المدرسة في مدينة الرقة ، لقد بدأنا بتنظيف حطام المباني المجاورة المنهارة وتجديد المبنى ،  واشترينا أيضا عدد من المقاعد مستعملة ، ونعمل الآن على توظيف المعلمين والموظفين الإدرايين (10موظفين) ، كما بدأنا عملية تسجيل الطلاب (في البداية سيكون هناك 90 شاغر في المدرسة ).

 

في مدينة الرقة، والتي كانت حتى وقت قريب تحت سيطرة تنظيم داعش الإرهابي كانت فرص التعليم معدومة للأطفال لمدة تزيد عن ثلاث سنوات نتيجة للحرب ، دمرت المدينة بالكامل تقريبا - 80% من مباني المدينة تم تدميرها - قبل الحرب كان هناك 600000 شخص في المدينة ، وبعد بداية الحرب تضاف العدد بسبب اللجوء الداخلي من المدن الأخرى  (بشكل رئيسي من حلب ودير الزور) أما الآن ، وبعد أن تم تحرير المدينة من تنظيم داعش ، بقي في المدينة ما يقارب من  200000 شخص في المدينة اضافة الى وجود سبع مخيمات بجوار المدينة ، فيما تسيطر الوحدات الكرية -YPD - على المدينة

 

قبل الحرب كان هناك 145 مدرسة في المدينة ، إما الآن فيوجد  36 مدرسة تعمل فقط وبشكل محدود جداً حيث أن معظم المدارس يوجد فيها صف واجد فقط للأطفال ، ويقوم بتعليم القراءة والكتابة فقط وبالإضافة إلى ذلك يتم استخدام المدارس لتقديم المساعدة النفسية وتوزيع المساعدات ،  لذلك لا يمكنك التحدث عن برنامج التعليم الحقيقي.

 

طموحنا هو أن نبدأ بـ مدرسة حيث ستكون هناك خمس صفوف أساسية مع برنامج تعليمي متكامل ،  سوف نستند الى  الكتب المدرسية وبرنامج التعليم الأساسي في سوريا باستثناء مادةالقومية ” .

 

وبالنسبة للأطفال الأكبر سناً سيكون لديهم حصص بجميع المواد الدراسية للعام الدراسي ، وإذا حصلنا على التنويل اللازم  سنقوم خلال السنوات القادمة بفتح صفوف إضافية

 

من الصعب الحصول على كتب مدرسية أصلية ، ولهذا السبب سنستخدم  ” نسخ مصورة / منسوخةفي البداية ، حاولنا اللجوء الى خيار طباعة الكتب المدرسية في تركيا ، ولكن نظرا لقيود التصدير التي تفرضها السلطات التركية (على المناطق الكردية )، والقيود المفروضة على الاستيراد من قبل القوات الكردية، لم يكن هذا الخيار ممكن

 

من أجل بدء المدرسة ، كان علينا الحصول على موافقة السلطات الإدارية  والتعليم والجانب الكردي حيث قمنا بـ استئجار المبنى الذي سيتم استخدامه كـ مدرسة من أحد الأشخاص  ، وقمنا بتوقيع عقد آجار لفترة طويبة ، وهذا كان ضروري نظراً لمحدودية عدد المباني التي يمكن إستخدامها لنفس الغرض

 

تلقينا الكثير من المساعدات في شكل لوازم مكتبية من المنظمات اليابانية ، لكن السلطات الكرية لم توافق على توزيع تلك المساعدات لطلاب المدرسة ، كون الجانب الكردي ، ولذلك اضطررنا الى توزيع تلك المساعدات خارج مدينة الرقة .

 

نأمل أن يتم بناء المزيد من المدارس في المنطقة. لسوء الحظ، في الوقت الحالي يوجد بالاضافة الى مدرستنا مدرسة اخرى يتم تجهيزها من قبل أحد المنظمات .وبتمويل أمريكي

 

المدرسة هي مشروع مشترك لمؤسسة Free Syria Foundation و شركائنا NAMA ،  منسق مشروعنا المشترك هو الدكتور سلام سلطي

 

علماً أن هذا المشروع لم يتطلب نفقات كبيرة. على سبيل المثال، فإن تكلفة استئجار مبنى المدرسة يكلف حوالي 250 $ شهريا، وكلفة توظيف معلم واحد هو 150 $ ، بينما جميع الأشخاص المعنيين من المنظمتين متطوعون ولا يتقاضون أي تكاليف إدارية في بولندا. 

ستكون هذه المدرسة هدية بولندية للأطفال السوريين الذين يرغبون في تعلم ونسيان الحرب ولو للحظة.