15 grudnia 2012 - 28 lutego 2013 - Skrót Wiadomości

 

Piekarnie stały się celem reżimu

Siły reżimu w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zniszczyły kilkanaście piekarni w dzielnicach i miastach, które aktywnie wspierały powstańców, najbardziej krwawy atak tego typu miał miejsce w miejscowości Halfaya w prowincji Hama, gdzie na skutek zbombardowania piekarni zginęło blisko 300 osób, innym krwawym przykładem był atak na piekarnie w dzielnicy Al-Mouaddamiyyeh w Damaszku, gdzie zgnięło kilkanaście osób. W kilku miejscach władze zanim zniszczyły piekarnie konfiskowały zapasy mąki, najwięcej, bo aż 40 ton, w dzielnicy Al-Hajar al-Aswad w Damaszku, a w Idlib zarówno zapasy mąki jaki i piekarnie zostały spalone. Celem ataku reżimu były też stacje benzynowe w nielojalnych reżimowi dzielnicach i miejscowościach.

 

Zginęło już ponad 700 Palestyńczyków  

Palestyńska dzielnica Yarmuk w Damaszku była celem ataku sił reżimu przez kilka tygodni. Dzielnicę kilkakrotnie zbombardowano, prowadzony był też ostrzał z granatników. Syryjskie obserwatorium praw człowieka z siedzibą w Londynie szacuje, że od początku powstania w Syrii zginęło co najmniej 700 Palestyńczyków, większość z dzielnicy Yarmuk [nazywaną też obozem Yarmuk].

 

W Syryjskich więzieniach giną tysiące ludzi

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy odkryto kilkanaście masowych grobów z zabitymi cywilami, z śladami tortur, najwięcej w miejscowościach i okolicach niedaleko Damaszku. Siły reżimu najczęściej pozbywają się ciał zabitych porzucając je w obiektach takich jak hale produkcyjne, magazyny, szkoły, zamknięte szpitale, obiekty przemysłowe. Przykładowo znaleziono kilkanaście ciał w elektrowni Al-Asali w Damaszku, makabrycznego odkrycia dokonano też w pobliżu wojskowego szpitala w Damaszku – w pobliskim budynku znaleziono ponad 50 ciał.

 

Uniwersytet w Aleppo celem ataku reżimu

Tragedia na studenckim kampusie w Aleppo. Dwie rakiety wystrzelone przez siły reżimu uderzyły w tereny przylegające do kampusu studenckiego w Aleppo – zginęło w sumie ponad 80 osób, większość to studenci. Na nagraniach zamieszczonych w internecie widać moment uderzenia, prawdopodobnie były to często używane w syryjskim wojsko średniej wielkości rakiety typu Fajr (irańskiej produkcji).

 

Większość Syryjczyków żyje bez energii elektrycznej

Syryjskie elektrownie produkują tylko 35% zapotrzebowania kraju na energię elektryczną. Elektrownie oparte są na ropie naftowej, w Syrii spadła produkcja ropy z 300 tys. baryłek/dziennie do ok. 100 tys. baryłek. Najlepsza sytuacja pod tym względem jest w Damaszku, jednak i tam sytuacja się pogarsza ze względu na coraz większe zniszczenia sieci przesyłowej. Turcja wkrótce rozpocznie sprzedaż energii elektrycznej do Syrii – w sumie będzie w stanie zaspokoić 5-10% zapotrzebowania.

 

Rakiety były przyczyną największej liczby ofiar wśród cywili w Aleppo

Reżim syryjski coraz częściej używa rakiet typu Scud (produkcji rosyjskiej) i typu Fateh (irańskie) przeciwko powstańcom. Skutki użycia tak ciężkiej broni okazały się fatalne dla ludności cywilnej. Najbardziej tragiczne przypadki zdarzyły się w Aleppo. Rakiety wylądowały w dzielnicach Tarik Al-Bab, Al-Hamrah oraz Al-Ansari burząc kilka budynków mieszkalnych i zabijając setki cywili w tym dużo dzieci. Do podobnej tragedii doszło też w miejscowości Binnsh w pobliżu Idlib. Syryjscy wojskowi, którzy uciekli z Syrii mówią, że rakiety odpalane są z Al-Nasiriya na północ od Damaszku [ok. 280 km od Aleppo – jest to jednak zbyt duża odległość jak na tego typu rakiety, zasięg max 300 km]. Syryjski reżim posiada duży arsenał rakiet  (według różnych źródeł: 300-800 rakiet typu Scud). Rakiety będą, więc w dalszym ciągu używane przez reżim do przełamania impasu w dużych aglomeracjach takich jak Aleppo.

 

Pomoc humanitarna nie dociera do Syrii

Pomoc ONZ dociera tylko do uchodźców w obozach w Turcji, Libanie i Jordanii (w sumie 750 tys. osób). Z dotarciem z pomocą do wewnątrz Syrii są duże problemy. Wiele organizacji pomocowych, w tym jedna z Polski, próbuje dostarczyć żywność i leki do wewnątrz kraju, jednak tylko co trzeci transport dociera do celu. Transporty są rozkradane przez przemytników, powstańców i bojówki lojalne reżimowi. Budżet ONZ na pomoc dla uchodźców poza granicami Syrii na pierwsze półrocze wynosi 1.5 mld USD, na drugie półrocze powinien być większy ze względu na rosnącą liczbę uchodźców

ONZ przekaże w ręce syryjskiego reżimu 519 mln dolarów na pomoc humanitarną. Organizacje humanitarne i aktywiści alarmują, że pomoc dla ofiar nie może trafić w ręce mordercy. ONZ tłumaczy swoją kontrowersyjną decyzję brakiem możliwości dystrybucji pomocy wewnątrz Syrii ze względu na działania wojenne. Amnesty International Polska przygotowała petycję w tej sprawie. Po zebraniu podpisów petycja złożona zostanie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP. http://www.avaaz.org/en/petition/ONZ_przekazuje_pomoc_humanitarna_rzadowi_Syrii_Pomoc_dla_ofiar_nie_moze_trafic_w_rece_mordercy/?cVyaccb

 

Kto zdaniem USA jest terrorystom w Syrii?

Departament Stanu USA umieścił na liście organizacji terrorystycznych dwie proreżimowe organizacje (Shabbiha i Armię Ludową), które w zeszłym roku krwawo tłumiły demonstracje, a obecnie przeprowadzają systematyczne ataki na miasta położone w środkowej części Syrii (zwłaszcza Homs, Hama i Idlib). Od dawna natomiast na liście organizacji terrorystycznych znajduje się wspierająca Asada libańska organizacja Hebzollach a sam rząd Asada znajduje się na liście państw wspierających terroryzm. Ponadto, Departament Stanu USA umieścił na wspomnianej liście jedno z ugrupowań walczących z syryjskim reżimem - Jabhat al-Nusra. Organizacja ta zrzesza kilka tysięcy Syryjczyków i kilkadziesiąt mudżahedinów z zagranicy, dzieli się na 4 mniejsze, częściowo niezależne, ugrupowania. Jedno z nich podejrzewane jest o powiązania z Al-Kaidą.

Narastają obawy przed radykalnymi ruchami islamskimi w Syrii. W odpowiedzi na brutalność reżimu ludność w Syrii bardziej przychylnie patrzy na islamskie ruchy, które stawiają opór siłom reżimu. Jednak opozycja i dowódcy antyreżimowej Syryjskiej Wolnej Armii patrzą się z niepokojem na rosnące w siłę w ich kraju radykalne ugrupowania. Zaznaczają, że celem walki z reżimem jest osiągnięcie wolności podczas gdy niektóre skrajne ugrupowania kierowane są ideologią utworzenia państwa islamskiego, w którym prawa obywatelskie mogą być ograniczone.

 

Atak Izraela na obiekty w Syrii

Izrael przeprowadził atak powietrzny na cele należące do syryjskiego reżimu. Zniszczone zostały m.in. laboratoria wojskowe znajdujące się na północny-zachód od Damaszku, które według niektórych doniesień przygotowywały transport broni chemicznej dla libańskiego Hezbollahu [organizacja Hezbollah wspiera syryjskiego prezydenta Assada i jest na liście organizacji terrorystycznych]. Atak potępiła Liga Państw Arabskich, Iran, Turcja i Rosja, ONZ wyraziło niepokój, USA poparło atak mówiąc, że trzeba zrobić wszystko by zapobiec transfer broni chemicznej od sił reżimu do Hezbollahu.

 

Gdzie atakują powstańcy?

Uwolnienie przetrzymywanych przez siły reżimu opozycjonistów było jednym z priorytetów powstańców, udało im się uwolnić m.in. ponad 100 przetrzymywanych w aresztach w Idlib.

 

Efektowna ucieczka z wojska Asada

Pilot myśliwca należącego do sił reżimu, uciekł pilotowaną maszyną i zbombardował pozycje należące do sił reżimu w Maadamiyat al-Sham w Damaszku.

 

Coraz częściej dochodzi do aktów zemsty na rodzinach powstańców

Do jednej z najbardziej makabrycznych zbrodni doszło w Idlib, gdzie lojalne reżimowi bojówki Shabiha dokonały egzekucji dwóch kobiet i pięcioro dzieci.

 

Informacje z pola walki

 > Miejsca najczęściej atakowane przez powstańców

Damascus: Al-Baramika , Joubar,  Al-Qabun, Tadamoun, Baghdad Street,  May 29 Street, Al-Zahira, Douma, Midan, Al-Mazzeh Military airport, Al-Tijara, Az-Zahira, Daraya, Al-Zahira al-Jadida, International Airport, Al-Sabina, Al-Maliki, Aadra, Al-Hajar al-Aswad, Al-Zahira, Mezzeh

Aleppo:  Al-Sheikh, Rekka highway, Fayloon, Bustan al-Qasr, Salaheddine

Idlib: Maarat al-Naaman, Al-Shaghour, Bab al-Hawa, Al-Mastouma, Jabal al-Zawiya

Daraa:  Basr al-Harir, Basr al-Harir

Salmiya, Palmyra

Deir az-Zour: Al-Khasarat, military airport

Hama: Janan, Al-Samman, Halfaya

Soueida: Khalkhala

 > Zdobyte przez powstańców cele wojskowe/bazy

Batalion Artylerii w Jamiat al-Zahraa w Aleppo

Batalion 413 pod Damaszkiem

Batalion Obrony Powietrznej  599 Tal Hassel w Aleppo

Lotnisko Mingh w Aleppo

Brygada 135 w Arfin w Aleppo

Batalion Al-Ishara w Deir Baalba w Homs

Batalion 81 w Al-Maliha w Damaszku

Batalion Obrony Powietrznej w Handarat  w Idleb 

Batalion 34 Al-Lajat w  Daraa

> Miejsca najczęściej atakowane przez siły reżimu

Damascus: Al-Maleeha, Harasta, Al-Ghouta al-Sharqiyya, Maadamiyat al-Sham, Douma,  Al-Mouaddamiyyeh, Al-Maliha, Seqba, Daraya, Al-Hajar al-Aswad, Douma, Zabadani, Rokeneddine, Al-Hojeira, Al-Nasabiya, Al-Qastal, Al-Madamiyah, Kfarsousa, Aarbin, Beit Sahem, Joubar

Aleppo: Al-Ansari, Al-Safira, Masaken Hanano, As-Safira, Ashrafieh,  Khamisiya

Homs: Shammas, Al-Hosn Castle, Al-Hoswiya, Rastan, Al-Houla, city’s countryside

Hama: Kfar Nabouda,  Sahel al-Ghab, Helfaya, city’s countryside

Idlib: Kaymanas, Salqin, Al-Shaghour, Kafr Sajna, Kaljibrin

Latakia: Majed Kikha in Jabal al-Akrad

Daraa: Tafas, Azraa, Al-Sanamayn, Nahta, Namer, Dael, Tasil

Ar-Raqqah

Wzgórza Golan: Bir al-Ghanam