Reżim Asada może ponownie zaatakować ludność cywilną przy użyciu broni chemicznej

 

  • Barak Obama zdecydowaował, że będzie interwenjował w Syrii, zaznaczył, że celem nie będzie zmiana reżimu i popsosił Kongres o zgodę.
  • Stanowisko Fundacji Wolna Syria w sprawie decyzji prezydenta Baraka Obamy. Opóźnienie interwencji w sytuacji gdy dochodzi codziennie do ludobójstwa jest niewłaściwym krokiem. W czasie, gdy będzie toczyła się debata w Kongresie USA będą ginęli kolejni niewinni cywile z rąk sił reżimu. Opóźnienie interwencji daje Asadowi czas do przygotowania się do ataku i usunięcia aktywów militarnych z baz wojskowych. Mówienie przez prezydenta Obamę, że celem ataku nie będzie obalenie reżimu powoduje, że nie występują w szeregach armii rządowej masowe dezercje, a osoby odpowiedzialne za zbrodnie wojenne nie obawiają się, że zostaną pociągnięte do odpowiedzialności i w związku z tym w dalszym ciągu łamią prawo wojny. Ograniczony atak, bez doprowadzenia do obalenia reżimu spowoduje, że Asad zostanie nieznacznie osłabiony, w związku z tym w dalszym ciągu będzie zdolny do użycia broni chemicznej i w dodatku będzie zmuszony używać jej coraz częściej. Ponadto, ograniczony atak propagandowo zostanie wykorzystany przez reżim i przedstawiony jako zwycięstwo a co za tym idzie może to wzmocnić Asada i jego reżim".
  • Brytyjski Parlamnet różnicą kilku głosów zablokował możliwość udziału Wielkiej Brytanii w akcji zbrojnej przeciwko syryjskiemu reżimowi.
  • Stanowisko fundacji Wolna Syria w sprawie decyzji  Izby Gmin. "Członkowie fundacji Wolna Syria są rozczarowani i głęboko zaniepokojeni decyzją brytyjskiej Izby Gmin, która utrudni powstrzymanie ludobójstwa w Syrii. Decyzja ta jest złym sygnałem dla wszystkich dyktatorów, pokazuje bowiem, że społeczność międzynarodowa nie jest chętna i zdolna do ukarania ich za dokonywane zbrodnie przeciwko własnym obywatelom. Decyzja ta zwiększa prawdopodobieństwo ponownego użycia broni chemicznej przeciwko ludności cywilnej w Syrii i w innych państwach. Decyzja ta pozwala na dalszy rozlew krwi i destabilizację Syrii i całego regionu i zwiększa ryzyko rozszerzenia konfliktu na inne państwa. Decyzja ta jest de facto zwycięstwem Assada i jego sojuszników - Iranu i Hezbollahu". 
  • Siły reżimu przenoszą sprzęt wojskowy i żołnierzy do szkół, uniwersytetów, szpitali i innych cywilnych obiektów. Jednocześnie do obiektów wojskowych przewożeni są więźniowie i zatrzymani członkowie opozycji.
  • Siły reżimu konfiskują cywilne ciężarówki i samochody transportowe w Damaszku. Samochody załadowywane są w bazach wojskowych następnie wjeżdżają na teren różnych dzielnic Damaszku. Najwięcej transportów wyjechało z bazy 155.
  • W razie ataku musi być utworzony most powietrzny z pomocą humanitarną, ludzie muszą dostać maski przeciwgazowe, szpitale lekarstwa.
  • Przypominamy, że już w 2011 wspierający Assada mufti Ahmad Badreddin Hassoun, groził roku, że syryjski reżim ma w stolicach państw zachodnich zamachowców gotowych wysadzić się w przypadku interwencji zbrojnej w Syrii. Samobójcze ataki mogą być też wykonywane w Syrii
  • USA: John Kerry: „zabijanie cywilów, kobiet i dzieci, niewinnych przechodniów to po prostu moralna plugawość” „Asad niszczy dowody bombardując te same miejsce, w której użyta została broń chemiczna”, „Obama w tej chwili rozważa, jaka odpowiedź na działania Baszara al-Asada będzie najbardziej odpowiednia”, „raport na temat użycia broni zostanie wkrótce ujawniony”.
  • Wielka Brytania: William Hague: „Interwencja militarna przeciwko Syrii może być jedyną możliwą odpowiedzią”, „do podjęcia działań w Syrii nie jest potrzebna zgoda Rady Bezpieczeństwa ONZ”, - brytyjska marynarka wojenna przygotowuje się do udziału w ewentualnym wspólnym z USA ataku na cele w Syrii.
  • ONZ: Ban Ki-moon: „mimo upływu czasu inspektorom ONZ udało się wykonać swoje zadanie i zdobyli dowody na użycie broni chemicznej”.
  • Rosja: Sergey Lavrov: „w razie ataku na Syrię Rosja nie zamierza z nikim prowadzić wojny”.
  • Turcja: Ahmet Davutoglu: Turcja przyłączy się do każdej międzynarodowej koalicji przeciwko Syrii bez zgody Rady Bezpieczeństwa”.
  • Niemcy: Steffen Seifert: „jeśli inspektorzy ONZ potwierdzą użycie broni chemicznej przez reżim prezydenta Syrii Baszara al-Asada, "będzie to musiało zostać ukarane".
  • Francja: Laurent Fabiusz: "Nasza odpowiedź na użycie broni chemicznej przez syryjski reżim musi być ostra".
  • Kurdyjska Rada Narodowa dołączyła do opozycyjnej Syryjskiej Koalicji Narodowej.
  • W Jordanii zwołane zostało posiedzenie dowódców wojskowych z USA, Kanady, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Jordanii, i Turcji.
  • W sumie 37 państw rozważa udział w akcji zbrojnej przeciwko syryjskiemu reżimowi.
  • Amerykańska i Brytyjska marynarka wojenna gotowe są do uderzenia w syryjski reżim.