Nasza obecna aktywność

Fundacja Wolna Syria aktualnie zaangażowana jest w dwa projekty pomocowe realizowane na terenie Syrii.

 

Pierwszy  realizowany projekt to wsparcie finansowe i zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej opieki medycznej działających wewnątrz Syrii, w prowincjach Aleppo i Idlib. Punkty medyczne ze stanowiskami intensywnej opieki medycznej zostały założone przez oddział turecki Amerykańsko Syryjskiego Towarzystwa Medycznego (SAMS). W całej północnej Syrii jest obecnie zaledwie pięć punktów medycznych posiadających takie wyposażenie, co wobec ogólnej liczby ludności i trwających ciężkich bombardowań jest liczbą zdecydowanie niewystarczającą.

 

Taka sytuacja wymusza przewożenie rannych cywili, którzy są w stanie krytycznym do odległych szpitali w Turcji. Długi dystans, liczne punkty kontrolne, konieczność przenoszenia rannych przy granicy do karetek tureckich wydłużają całą podróż do kilku godzin. Wiele osób, zwłaszcza dzieci, umiera, bo nie wytrzymuje tej podróży po ratunek. Inni nawet na taką podróż już nie mieli szans.

 

Fundacja Wolna Syria jest jednym z wielu partnerów SAMS uczestniczących w projekcie. Środki przeznaczone na sfinansowanie części projektu objętej przez Fundację pochodzą z charytatywnej aukcji dzieł sztuki, która odbyła się w styczniu 2015 roku w Warszawie, a której Fundacja była współorganizatorem.

  

 

  

 

 

Drugi z realizowanych obecnie projektów to wsparcie niezależnych mediów działających na terenie Syrii. Wsparcie, udzielone za pośrednictwem organizacji  Common Media Office in the Western Ghouta, polega na sfinansowaniu zakupu trzech szerokopasmowych terminali satelitarnych, które pozwolą usprawnić łączność dziennikarzy społecznych ze światem zewnętrznym oraz zapewnią lepszy dostęp do informacji o sytuacji wewnątrz kraju. Projekt finansowany jest ze środków własnych Fundacji.