Spotkania

Syryjczycy w Polsce zorganizowali już kilkanaście otwartych spotkań i seminariów odnoszących się do sytuacji w Syrii. Spotkania i seminaria odbyłwały się w tak różnych miejscach jak Sejm RP, Pałac Kultury i Nauki, Kino Kultura, czy Skłot Przychodnia.

Głównym celem otwartych spotkań jest przedstawienie sytuacji w Syrii oraz wyjaśnienie co trzeba zrobić aby pomóc Syryjczykom odzyskać wolność i zbudować demokratyczne państwo. Dlaczego jest to takie ważne dla syryjskiego narodu, całego Bliskiego Wchodu i Europy? Dlaczego brak działań w sprawie Syrii jest najgorszym możliwym podejściem?

Pytania słuchaczy najczęściej dotyczą groźby islamizacji Syrii, tego czy system demokratyczny może się w Syrii sprawdzić, obaw o działania odwetowe sunnitów po obaleniu reżimu opierającego się głównie na mniejszości alawickiej, losów mniejszości etniczno-religijnych w tym Kurdów i Chrześcijan, obecności dżihadystów, kto jest po czyjej stronie i dlaczego w ogóle zaczęła się rewolucja w Syrii.

 

Seminarium międzynarodowe "Wolna Syria" w Sejmie RP - 22 marca 2012 r.

1) Transmisja ze strony Sejmu RP - tutaj

2) Wzruszająca wypowiedź syryjskiego opozycjonisty Haitham al-Maleh w języku arabskim - poniżej. W seminarium uczesniczył również obecny szef Syryjskiej Rady Narodowej - George Sabra.