Wielki sukces akcji pomocy dla Syrii

Dary z Polski dotarły do mieszkańców ogarniętego wojną kraju

Dary po przeładowaniu na syryjskie ciężarówki muszą jeszcze dotrzeć do miejscowości, w których będą rozdane.

   W środę, 15 października, zorganizowany przez Fundację Wolna Syria transport ze środkami medycznymi, żywnością i odzieżą dojechał do miejscowości Kafr Drian w północnej Syrii (wideo: http://youtu.be/eGAMWKkphiY). 14 ton darów zostało podzielone na trzy części i dostarczone do miejsc, w których schroniła się ludność cywilna - głównie kobiety i dzieci (Kafr Nabudah, Jarjanaz, południowe tereny Idlib). Miejsca te dotychczas były praktycznie odcięte od jakiejkolwiek pomocy.

   Zorganizowanie wjazdu wymagało uzyskania zgody przedstawicieli Turcji, Stanów Zjednoczonych i Frontu Islamskiego, kontrolującego rejony przylegające do granicy syryjsko-tureckiej. Udało nam się uniknąć konfrontacji z bojownikami Państwa Islamskiego i siłami reżimu, które czynnie blokują dotarcie pomocy humanitarnej do ludności cywilnej. W rejonach, do których dotarliśmy, dochodziło do porwań i aresztowań pracowników pomocy humanitarnej. Zaś sama miejscowość Kafr Drian, w której znajduje się nasz magazyn, była niedawno celem amerykańskich nalotów. Na szczęście nasi koledzy - po zakończeniu pierwszego etapu dystrybucji przywiezionych darów - bezpiecznie wrócili do Turcji.
   Działamy dalej. Środki finansowe, które pozostały w dyspozycji Fundacji, oraz wszystkie środki jakie wpłyną na konto Fundacji do końca października, zostaną przeznaczone na zakup leków, głównie dla dzieci i wysłane do wybranych punktów medycznych w Syrii.
Po zakończeniu kolejnego etapu dystrybucji (przekazanie darów bezpośrednio potrzebującym) udostępnimy dodatkowe filmy lub zdjęcia.


Ruszył kolejny transport z pomocą do Syrii

W czwartej, 7 sierpnia 2014 roku, wyjechał z Polski do Syrii kolejny transport z pomocą humanitarną – największy z dotychczasowych, 14 ton, 825 worków.
Jest z czego się cieszyć ; tysiące bucików, kurteczek i zabawek dostanie się w ręce maluchów …

Załadunek rozpoczął się o godz. 18:00 na Grochowie, a zakończył się o godz. 23:30 w Górze Kalwarii.

Kontener po dotarciu do Gdyni popłynie do Mersin w Turcji. Wjazd do Syrii zaplanowany jest jednak dopiero 18 września. Otrzymane ubrania, zabawki i inne dary przekazane zostaną potrzebującym w Syrii, którzy pozostają ogromnie wdzięczni za okazane im serce.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym.

Koszty i stan realizacji

 


 

Nie zamykaj oczu

Wojna w Syrii trwa już ponad 3 lata. Dawno zniknęła z pierwszych stron gazet. A przecież dramat trwa. Miliony ludzi żyje w ciągłym strachu i bez szans na lepsze jutro. Mieszkańcy syryjskich miast głodują i umierają z braku pomocy medycznej. Uchodźcy w obozach walczą o przetrwanie, o każdy kolejny dzień…

Setki tysięcy dzieci straciło rodziców, opiekę i nadzieję.  

Pomyślisz –świat o nich zapomniał, nic na to nie poradzę, nic nie mogę zrobić.  

Jednak w takich warunkach każdy gest ma znaczenie, każda, nawet najmniejsza pomoc to ratunek, to znak, że ktoś jednak pamięta i nie jest obojętny. Dlatego nie możemy zamykać oczu na tę tragedię, nie możemy zapomnieć, że tam dalej giną ludzie - nie tylko z powodu wojny, ale też z braku pomocy.

Pod koniec lipca planujemy wysłanie do Syrii kolejnego transportu z pomocą humanitarną. Jak zwykle, będziemy próbowali zgromadzić jak najwięcej rzeczy (co najmniej 12 ton). Potrzeby są te same: ubrania dziecięce, buty, ubrania dla dorosłych, koce, śpiwory, sprzęt medyczny, rehabilitacyjny i oczywiście zabawki – rzeczy mogą być nowe lub używane, najważniejsze żeby wszystko było dobrej jakości i czyste. Żywność i lekarstwa kupujemy w Turcji, bo tam jest taniej.

Dystrybucję przeprowadzimy w tych samych rejonach co poprzednio, czyli tam gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna (mapa).

Ostateczny termin wysyłki uzależniony jest od posiadanych przez Fundację środków na pokrycie kosztów transportu.

Praktyczne wskazówki dla osób, które chcą dołączyć do akcji pomocy.

 

Jak pakować rzeczy?

Gdzie i kiedy można oddać rzeczy?

Koszty i stan realizacji

Akcja została zakończona.