ŻYCIE W OBLĘŻENIU

Raport Biura Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka ONZ -Luty 2014  (pełny raport w j.polskim)

Yarmuk/Damaszek, luty 2014 (Reuters/UNRWA)

„W reakcji na brak żywności przywódcy religijni ogłosili edykt zezwalający obleganym mieszkańcom na spożywanie schwytanych psów i kotów” – mieszkaniec al-Muadamiyah

„Zdołałam wydostać się z obozu pod koniec 2012 roku, ale moi rodzice nadal tam są. Od lipca 2013 żywią się resztkami szpinaku, soczewicy i rzodkwi. Wiele rodzin korzysta też z resztek żywności odnajdywanej w opuszczonych domach.”- aktywistka i była mieszkanka obozu Yarmouk.

Nałożone przez siły rządowe blokady miejscowości w prowincjach Homs, Damaszek rolniczy oraz Damaszek miasto trwają od roku 2012, a szczególnie nasiliły się wiosną 2013. Informacje zgromadzone przez OHCHR wskazują, że utrzymanie blokady wymaga wysokiego stopnia organizacji oraz kontroli nad punktami wjazdu i wyjazdu z danego terenu, a głównym środkiem praktycznym jest utrzymywanie punktów kontrolnych na drogach. W miarę eskalacji konfliktu siły rządowe wstrzymały dostęp jakichkolwiek dostaw żywności, podjęły ostrzał artyleryjski, a w niektórych przypadkach również naloty na oblężone obszary. Znane są przypadki, w których ludności cywilnej uniemożliwiano ucieczkę przez barykady i punkty kontrolne obsadzane przez szereg służb bezpieczeństwa i formacje wojskowe. Co więcej, działania militarne podjęte przez stronę rządową doprowadziły do zniszczenia lub uszkodzenia infrastruktury niezbędnej do przeżycia ludności cywilnej – w tym szpitali, urządzeń energetycznych i wodociągowych – co w konsekwencji prowadziło do drastycznego pogorszenia sytuacji humanitarnej tysięcy osób przebywających na odciętych obszarach, w tym kobiet i dzieci.