Petycja do Prezydenta Bronisława Komorowskiego

Osoby zaangażowane w inicjatywę "Wolna Syria" przesłali w dniu 16 października 2012 r. do prezydenta Bronisława Komorowskiego petycję w sprawie leczenia rannych Syryjczyków na terenie Polski.

 

wesja polska wersja angielska

Petycję podpisało w sumie 69 osób.

Petycję poparli również (za ich zgodą umieszczamy ich nazwiska):

 • dr Adam Bodnar - Helsińska Fundacja Praw Człowieka
 • prof. Roman Wieruszewski - Poznańskie Centrum Praw Człowieka, PAN
 • prof. Zdzisław Kędzia - Poznańskie Centrum Praw Człowieka, PAN
 • doc. dr Elżbieta Mikos-Skuza - Wydział Prawa i Administracji UW, była wiceprezes Polskiego Komitetu Czerwonego Krzyża
 • prof. Cees Flinterman - Netherlands Institute of Human Rights
 • dr Anna Śledzińska-Simon - Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii UAM
 • dr Katarzyna Sękowska-Kozłowska - Poznańskie Centrum Praw Człowieka, PAN
 • Aleksandra Gliszczyńska-Grabias - Poznańskie Centrum Praw Człowieka, PAN
 • Michał Kurpiński - Amnesty International Polska

 Petycja została przesłana do wiadomości:

 • Abdulbaset Sieda - Przewodniczący Syryjskiej Rady Narodowej
 • Suheir Atassi - Dyrektor Biura Politycznego Syryjskiej Generalnej Komisji Rewolucyjnej

Geneza

Od ponad półtora roku w Syrii trwa rewolucja przeciwko reżimowi Baszara al-Asada. Pokojowe protesty ludności, rozpoczęte w marcu 2011 roku, były od samego początku krwawo i bezwzględnie pacyfikowane przez siły rządowe. Syryjski reżim, określając protestujących (często dzieci poniżej 15 roku życia) mianem terrorystów działających na usługach obcych mocarstw, rozpoczął walkę z największą jak do tej pory rewolucją w świecie arabskim.

Do chwili obecnej w wyniku walk na terenie kraju zabito ponad 30 tysięcy osób. Ponad 2,9 tysiąca z nich to dzieci, kolejne 3,1 tysiąca – kobiety. Liczbę zaginionych w czasie konfliktu szacuje się na 65 tysięcy (część z tych osób najprawdopodobniej została zabita). 216 tysięcy osób zostało aresztowanych. Uchodźców w krajach ościennych wciąż przybywa. Łącznie liczba zarejestrowanych w obozach przekroczyła już 300 tysięcy, z czego ponad 100 tysięcy znajduje się w Turcji, której kończą się możliwości przyjmowania uciekinierów.

Sytuacja humanitarna w obozach dla uchodźców staje się dramatyczna. Brakuje już nie tylko lekarzy, ale nawet miejsca na nowe namioty w istniejących obozach. Turcja alarmuje, że nie jest w stanie przyjąć więcej niż 110 tysięcy uchodźców, rząd Libanu zabrania organizowania obozów na terenach przygranicznych, Jordania informuje o konieczności budowy kolejnych obozów, te same problemy rejestrowane są w Iraku. Liczba dzieci poniżej 11 roku życia sięga w obozach 40 %. Według szacunków ONZ liczba uchodźców do końca roku może wzrosnąć do 700 tys. osób. Ludności, która pozostaje w Syrii, grozi głód (według FAO dotyczy to ok. 3 milionów cywilów) i katastrofa humanitarna.

Więcej o petycjach w sprawie Syrii: http://www.wolnasyria.org/nasza-aktywnosc/petycje