15/09/2012 - Skrót wiadomości

>Na skutek działań sił reżimu w piątek poniosło śmierć 97 cywilów.

>  Siły reżimu użyły materiałów wybuchowych przeciwko protestującym w centrum miasta Hama, raniąc kilka osób.

> Tysiące syryjskich szkół zostało zniszczonych, a setki są wykorzystywane jako schronienia, ONZ poinformowało przed rozpoczęciem roku szkolnego w Syrii.

>  Premier Iraku Nuri al-Maliki przyjął w piątek w Bagdadzie przedstwicieli syryjskiej opozycji,.

>  Syryjskie siły reżimu użyły myśliwców i helikopterów do zbombardowania miasta Aleppo, gdzie toczą się starcia z powstańcami, zwłaszcza w pobliżu lotniska wojskowego.

>  Gwiazda Hollywood Angelina Jolie powiedziała w piątek, że jest zaniepokojona losem syryjskich uchodźców.

>  Syryjskie władze odmówiły współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej w sprawie zniszczonego reaktora przez Izrael w 2007 roku.

>  Protesty wzywające do upadku reżimu prezydenta Baszara al-Assada i wspierające powstańców z Armii Syryjskiej odbyły się w dzielnicach Al-Forqan, Tariq al-Bab, Al-Khalidiya, Boustan al-Qasr i Aaskar Qadi w Aleppo, w Masyaf Salma w Latakii, Telbiseh w Homs, mieście Al-Abzamo, Anjara, Batbou i Al-Jine w Aleppo dzielnicy Al-Qousour niedalego Hama, mieście Al-Yadouda w Daraa, Halfaya w Hama, Atrab i Tadef w Aleppo, Harasta w Damaszku, Al-Waaer w Homs, w miejscowości Nahita w Daraa, w miastach Al-Bab i miasta Ratyan w Aleppo, w miastach i Enkhel Dael w Daraa, w mieście Jabal al-Zawiya w Edleb

>  Szef syryjskiej opozycji odwiedzi Chiny w niedzielę. Zamierza rozmawiać na temat zakończenia przemocy oraz transformacji ustrojowej w Syrii.

> Siły reżimu intensywnie bombardowały Al-Zabadani niedaleko Damaszku oraz miasto Al-Rastan w Homs

>  Eksplozja wstrząsnęła miastem Douma pod Damaszkiem.

>  Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w piątek, ze reżim syryjski prezydenta Baszara al-Assada zbliża się do swojej "nieuchronnego" końca.